Jakie okna do domu wybrać?

Istotną kwestią w przypadku wykańczania każdego domu jest montaż okien. Obecnie można liczyć na szeroki wachlarz wyboru, dzięki czemu każdy znajdzie dla siebie idealne rozwiązanie, zgodnie z potrzebami, preferencjami i możliwościami finansowymi. Zakup okna powinien być dobrze przemyślany. Będzie to długoterminowa inwestycja, która wpłynie na komfort życia domowników. Jest kilka istotnych kwestii, na które powinno się zwracać uwagę przy wyborze okna. Cena i walory estetyczne to jedno, ale kluczowe będą parametry techniczne. Zatem, jakie okna do domu wybrać?

Jakie okna do domu wybrać?

Okna mogą być wykonane z różnych materiałów. Najpopularniejsze są modele drewniane i PCV, chociaż nie brakuje też okien aluminiowych czy bezramowych. Wiele osób powraca do klasyki, czyli drewna, naturalnego wykończenia. Wbrew pozorom drewniana stolarka okienna cechuje się dużą trwałością. Można też mówić o elastyczności i odporności na działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych. Trzeba jednak zadbać o właściwą pielęgnację i regularną renowację, jeśli okna drewniane mają posłużyć przez długi czas w nienaruszonym stanie. Będą świetnym wyborem w przypadku dużych przeszkleń.

W Polsce najpopularniejsze są okna wykonane z plastiku lub tworzywa sztucznego. Jest tak ze względu na przestępną cenę, mnogość kolorów i kształtów. Można też przebierać w rodzajach wykończenia. Okna PCV nie wymagają specjalnej konserwacji i zapewniają dobrą izolację ciepła. Rosnącą popularnością cieszą się okna bezramowe, dzięki którym pomieszczenie sprawia wrażenie przestronniejszego i bardziej otwartego na świat. Mogą całkowicie zastąpić ścianę, sięgać od podłogi aż do sufitu. Nowoczesne okna bezramowe są szczelne, odporne na uszkodzenia mechaniczne, łatwe w użytkowaniu, mogą być nawet zamykane na klucz.

Do domu standardem są okna dwu- i trzyszybowe. Jeżeli szuka się okien do budynku energooszczędnego, to konieczny będzie zakup co najmniej trzyszybowych. Oba rozwiązania mają oczywiście swoje plusy i minusy, których warto być świadomym przy zakupie. Na korzyść okien dwuszybowych przemawia niższa cena. Można też liczyć na wpuszczenie więcej energii słonecznej, co ma oczywiście wiele zalet. W starym budownictwie okna dwuszybowe to praktycznie najczęstszy wybór. Niestety są one mniej szczelne i nie nadają się do domów pasywnych. Wadą będzie również wyższy współczynnik przenikania ciepła, co wiąże się z większymi rachunkami za ogrzewanie. Okno trzyszybowe jest droższe i nie wpuszcza zbyt wiele energii słonecznej do domu, szczelniejsze, ma niski współczynnik przenikania ciepła. Świetnie sprawdza się w przypadku domów pasywnych i balkonów.

Jakie parametry są kluczowe przy wyborze okien do domu?

Okna są łącznikiem między domowym zaciszem a światem zewnętrznym, dzięki nim można obserwować, co dzieje się na posesji i w najbliższym otoczeniu, jakie są warunki pogodowe. Przez okna przenika promieniowanie słoneczne, czyli naturalne źródło ciepła i światła. Okna powinny zabezpieczać przed zimnem, hałasem i włamaniem. Ważnym parametrem przy ich wyborze jest współczynnik przenikania ciepła, który określa poziom izolacji okna. Zasada jest taka, że im parametr ten będzie wyższy, tym można liczyć na lepszy komfort termiczny. Wynika to z mniejszej ucieczki ciepła na zewnątrz. Znaczenie ma także współczynnik przepuszczalności g, który wskazuje na to, jaka będzie przenikać przez szyby ilość światła naturalnego. Wysoki współczynnik g sprawia, że do pomieszczeń wpada więcej energii słonecznej, co będzie darmowym sposobem na ich dogrzanie. Ma to szczególne znaczenie zimą, ale latem może być jednak problematyczne ze względu na nadmierne nagrzewanie wnętrz.

Wybierając okno, trzeba mieć na uwadze kwestię bezpieczeństwa. Warto rozważyć zakup okna antywłamaniowego. Szczególnie gdy mieszkamy na parterze, które jest forsowane przez włamywacza w pierwszej kolejności. Najbardziej odporne na włamanie są ona klasy WK-6. Kolejną kwestią będzie izolacja akustyczna okna, czyli przepuszczalność hałasów z zewnątrz. Mieszkając w mieście, każdy marzy o tym, aby odciążyć się od zgiełku, dlatego trzeba poszukać okna o wysokim współczynniku redukcji hałasu. Im lepsza będzie izolacja okna, tym domownicy odczują większy komfort. Przy uciążliwych hałasach zaleca się zakup okien o wskaźniku ponad 40 dB.

Zobacz również:

Post comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

GÓRA