plastikowe okna

Wybór okien dla naszego domu może być niełatwym zadaniem. Musisz wziąć pod uwagę, czy dane okno będzie dobrze chronić dom przed utratą ciepła, a także izolować od hałasów dobiegających z zewnątrz. Coraz częściej wybieranym standardem są okna plastikowe, popularnie nazywane oknami PCV (chociaż prawidłowa nazwa to okna PVC).

W tym artykule postaramy się przybliżyć, czym należy się kierować przy wyborze okien dla swojego domu. Rozważymy przede wszystkim:

  • wady i zalety okien plastikowych,
  • czy okna plastikowe są bezpieczne,
  • o czym należy pamiętać przy wyborze okien,
  • jakie mogą być ceny okien plastikowych.

Okna plastikowe – wady i zalety

Wśród zalet okien plastikowych musimy wymienić przede wszystkim świetne parametry techniczne. Dzięki swojej odporności na czynniki atmosferyczne i chemiczne będą Ci służyć przez kilkadziesiąt lat.

W przeciwieństwie do okien drewnianych, okna PCV nie wymagają szczególnej konserwacji, odświeżania ani cyklicznego malowania. Wystarczy 2 razy w roku dokonać smarowania elementów okuć.

Warto również zwrócić uwagę na to, że przy odpowiednim montażu, okna plastikowe charakteryzują się wyjątkową szczelnością. Może to oznaczać bardzo dobrą ochronę przed wytracaniem ciepła na zewnątrz, jednak w praktyce wiąże się również z pewną wadą.

Z powodu wysokiej szczelności, niektóre pomieszczenia z oknami plastikowymi będą potrzebowały zamontowania specjalnych nawiewników, które zapewniają prawidłową cyrkulację powietrza. Sytuacja taka dotyczy jednak głównie budynków z niewydolną instalacją wentylacyjną, np. w starym budownictwie lub w zawilgoconych kamienicach o dużej wilgotności powietrza.

Czy okna plastikowe są bezpieczne?

Często można spotkać się z pewnymi obawami, dotyczącymi bezpieczeństwa i szkodliwości okien plastikowych. W dużej mierze jest to efektem nieświadomości i błędnego założenia, że wszystkie sztuczne materiały są szkodliwe. Okna PCV są całkowicie bezpieczne dla zdrowia w warunkach codziennego użytkowania.

Ponadto, wszystkie okna muszą spełniać rygorystyczne normy, narzucane przez Unię Europejską, a więc przekonania o niebezpieczeństwach związanych z plastikowymi oknami można włożyć między bajki.

O czym należy pamiętać przy wyborze okien PCV?

Po pierwsze, należy zwrócić uwagę na ilość komór profili oraz ich klasę. Generalnie im więcej mamy komór, tym lepsze parametry izolacyjne będzie miało okno.

Coraz rzadziej spotyka się okna trójkomorowe, a coraz częstszym rozwiązaniem stają się okna pięcio i ośmiokomorowe. Jeśli natomiast chodzi o klasę profili, to najwyższa ich klasa (A) oznacza największą grubość ścianek zewnętrznych oraz szerokość komór wewnętrznych. Innymi słowy, wybierając profile o klasie A możesz mieć pewność co do ich trwałości i stabilności. Zapewnią one także bardzo dobrą ochronę przed warunkami atmosferycznymi.

Dodatkowo należy zwrócić uwagę na ilość szyb w oknie. Zgodnie z wymogami UE i zmianami przepisów budowlanych, w nowym budownictwie nie należy już stosować pakietu dwóch szyb. Nowo powstałe budynki muszą spełniać restrykcyjne normy, a co za tym idzie, okna powinny występować tylko w wersji energooszczędnej, z pakietem trzech szyb.

Przy montażu okien dwuszybowych w nowym budownictwie można nie otrzymać odbioru budynku. Okna z podwójną szybą można nadal montować przy remontach i modernizacjach wykonywanych w istniejącym, starszym budownictwie. W tym miejscu należy jednak zaznaczyć, że różnica w cenie okien z pakietem dwóch oraz trzech szyb nie jest aż tak duża (ok. 20-30%), natomiast różnica w termoizolacyjności i w oszczędności na rachunkach – ogromna.

Współczynnik strat ciepła potrójnej szyby wynosi: Ug= 0,5W/m2K, a przy podwójnej szybie już Ug= 1,1W/m2K. Ponadto przy zastosowaniu pakietu trzech szyb okna zyskują na dodatkowym wyciszeniu. Izolacja akustyczna wynosi wówczas nawet do Rw 45 dB.

Ceny okien plastikowych

Ceny okien PCV są uzależnione od wielu czynników.

Po pierwsze, weźmy pod uwagę ich bezpieczeństwo. Jeśli chcemy zainwestować w dodatkową ochronę i kupić okna antywłamaniowe, ich cena może zwiększyć się nawet o 100-300zł/m².

Kolejne elementy, jakie decydują o cenach okien plastikowych, są ich parametry, takie jak izolacyjność akustyczna czy samoczyszczące szyby.

Zobacz przykładowe parametry okien plastikowych, dostępnych w naszej ofercie:

Podsumowanie

Jak więc widać, wybór okien plastikowych wcale nie musi być tak trudny, jak mogłoby się to początkowo wydawać. Należy przede wszystkim pamiętać o tym, aby wybrać okna o dobrych parametrach cieplnych, najlepiej z dużą ilością profili wysokiej klasy.

Jeśli potrzebujesz pomocy przy wyborze, zakupie lub montażu okien, koniecznie skontaktuj się z nami. Zapewnimy Ci fachową obsługę oraz wsparcie merytoryczne.

Zobacz także:

Post comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

GÓRA