Okna dachowe

W każdym domu potrzebne są dobrej jakości, szczelne okna, które zapewnią odpowiednie doświetlenie poddasza i kontakt wzrokowy z otoczeniem oraz umożliwią wietrzenie pomieszczenia. Obecnie można liczyć na bogaty i zróżnicowany asortyment, dzięki czemu każdy znajdzie dla siebie coś odpowiedniego. Wybór okien dachowych nie może być przypadkowy, ale dobrze przemyślany. Będzie to długoterminowa inwestycja związana z niemałymi kosztami finansowymi. Jest wiele istotnych kwestii, na które należy zwrócić uwagę, kupując okna dachowe. Znaczenie mają walory zarówno użytkowe, jak i estetyczne.

Jakie okna dachowe będą dobrym wyborem? Co ma znaczenie przy ich wyborze?

Mogłoby się wydawać, że wybór okien dachowych jest czymś banalnie prostym, szczególnie przy tak bogatej i zróżnicowanej ofercie. W praktyce bywa z tym jednak różnie. Kupowanie pierwszego lepszego okna dachowego, kierując się wyłącznie ceną czy walorami estetycznymi, nie jest dobrym pomysłem. Należy wybrać je w oparciu o swoje indywidualne potrzeby, oczekiwania i możliwości. Określić trzeba przeznaczenie poddasza – jeśli jest ono stale użytkowane, to kluczowe będzie właściwe jego doświetlenie. Przyjmuje się, że stosunek powierzchni okna w świetle ościeżnicy do powierzchni podłogi powinien wynosić co najmniej 1:8. Z kolei przy poddaszu niezamieszkiwanym, ale przeznaczonym do celów gospodarczych, wystarczający będzie stosunek 1:12. Do obliczeń określić trzeba wielkości i przeznaczenie pomieszczenia.

Niektórzy decydują się na montaż jednego okna dachowego o dużej powierzchni lub dwóch obok siebie w jednym miejscu, ale zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie wstawienie kilku okien w różnych częściach dachu. Pozwoli to na efektywniejsze oświetlenie pomieszczenia. Konieczne będzie poznanie kąta nachylenia połaci dachowej – im będzie on większy, tym wysokość okna może być mniejsza. Przy wyborze okien dachowych trzeba mieć na uwadze rozstaw krokwi. Znacznie łatwiej i szybciej będzie zamontować okno mieszczące się pomiędzy krokwiami. Co więcej, wpłynie to korzystnie na stabilność całej konstrukcji i trwałość.

Materiał i sposób otwierania

Do produkcji okien dachowych sięga się po różne materiały, co wpływa na walory użytkowe i estetyczne. Dobrej jakości okno powinno cechować się solidnością, zapewniać bezpieczeństwo, być funkcjonalne, energooszczędne. Popularnymi surowcami są drewno, tworzywa sztuczne i aluminium. Okna dachowe drewniane prezentują się bardzo elegancko, dodają wnętrzu przytulności. Istotne będzie to, aby były odpowiednio zabezpieczone przed działaniem niekorzystnych czynników zewnętrznych. Impregnacja lakierem to podstawa. Najczęstszym wyborem są okna z aluminium i PCV ze względu na odporność na działanie wilgoci i korozję oraz trwałość.

Poszczególne modele okien dachowych różnią się nie tylko materiałem wykonania, ale też sposobem otwierania. Okna mogą mieć różnorodną konstrukcję, być obrotowe, o podwyższonej osi obrotu, uchylno-obrotowe, wyłazowe, dwuskrzydłowe lub balkonowe. Do wyboru jest górne lub dolne otwieranie, w zależności od preferencji użytkownika. Zdecydowanie wygodniejszym rozwiązaniem będzie umieszczenie klamki w dolnej części skrzydła, co ułatwia otwieranie okna.

Co jeszcze ma znaczenie przy wyborze okien dachowych?

Przy wyborze okien dachowych istotna będzie kwestia energooszczędności – zmniejszona ucieczka ciepła przekłada się na mniejsze koszty ogrzewania i większy komfort termiczny. Należy wobec tego zawsze mieć na uwadze współczynnik przenikania ciepła okna – na jego wartość wpływa wiele czynników: pakiet szybowy, konstrukcja ramy okna, nawet montaż. W przypadku budynków energooszczędnych stosuje się okna co najmniej trzyszybowe. Wybierając okno dachowe, powinno się zwrócić uwagę także na stosowane standardy. Od nich zależeć będzie kwestia akustyki, termoizolacyjności, bezpieczeństwa, rodzaj pakietu szybowego i dodatkowego wyposażenia. Obecnie można skorzystać z innowacyjnych rozwiązań i wybrać okno dachowe sterowane elektrycznie. Coraz więcej osób decyduje się na inwestycję w inteligentny dom, co ułatwia życie i zwiększa jego komfort. W przypadku utrudnionego dostępu do okna zdalne sterowanie jest wręcz koniecznością.

Jakie mają okna dachowe ceny?

Ceny okien dachowych są mocno zróżnicowane, a na całkowity koszt zakupu wpływa wiele czynników. Znaczenie ma to, z jakiego materiału zostały wykonane okna. Kolejną kwestią jest rodzaj szyby zewnętrznej, która może być hartowana lub laminowana, oraz wentylacja – okucia i nawiewniki. Sposób otwierania okna dachowego również wpływa na cenę: do najtańszych zalicza się modele obrotowe, a najdroższe są okna uchylno-obrotowe. Rodzaj kołnierza, kolor i zastosowana automatyka także decydują o końcowej cenie zakupu okna. Doliczyć trzeba też różne dodatkowe akcesoria okienne – im okno jest większe, tym jego ceny wyższe. Do wyboru są moskitiery na okna dachowe, żaluzje, rolety, zasłony plisowane, markizy. Średnie ceny okien poddaszowych z PCV w wersji uchylnej to od 500 do 800 złotych. Droższe są modele drewniane – od 800 do 1200 złotych. Okna uchylno-obrotowe z PCV to średni koszt 900-1700 złotych. W przypadku zastosowaniu poliuretanu i drewna cena wzrasta – od 1500 do 2500 złotych.

Zobacz również:

Post comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

GÓRA