rolety wewnętrzne

Rolety wewnętrzne to najpopularniejszy obecnie sposób ograniczenia ilości światła wpadającego do pomieszczenia. W porównaniu do tradycyjnych zasłon, są bezobsługowe – nie trzeba ich prać, ponieważ praktycznie się nie kurzą. Syntetyczne materiały, z których się je wykonuje, charakteryzuje duża trwałość. Pełnią także funkcję minimalistycznych ozdób ramy okna – łamią sterylność nagiego okna, ale nie powodują wizualnego zatłoczenia. W tej roli coraz częściej wykorzystuje się rolety dzień i noc, które zastępują także firanki.

Na rynku znajdziesz dwa typy rolet: zewnętrzne, montowane przy oknie na zewnątrz budynku, oraz wewnętrze – analogicznie, te instaluje się w środku budynku. Tym pierwszym poświęciliśmy osobny artykuł na blogu.

Jakich rolet potrzebuje Twoja przestrzeń?

Jeżeli decydujesz się na rolety wewnętrzne, staniesz zapewne przed kilkoma dylematami. Pierwszy to sposób montażu: czy lepszym pomysłem będzie zakup rolety w kasecie, czy w zupełności wystarczy roleta wolnowisząca, montowana do ściany lub sufitu? Drugi to rodzaj materiału, z którego wykonana jest roleta właściwa – zdecydować się na zaciemniający czy półprzepuszczalny?

Wszystko zależy od charakterystyki i przeznaczenia pomieszczenia, które masz zamiar wyposażyć w rolety. W każdym rodzaju przestrzeni sprawdzi się inna roleta.

Zacznijmy od omówienia różnic konstrukcyjnych i w montażu.

Rolety mini i wolnowiszące

Rolety mini nazywamy tak ze względu na ich prostotę. Są to rolety wolnowiszące, bez prowadnic i kaset.

Jeszcze do niedawna był to domyślny rodzaj rolet, kilkanaście lat temu jedyny dostępny na rynku. Wciąż zdobi wiele mieszkań i większość biur. Rolety klasyczne montuje się zwykle na ścianie lub do sufitu – w związku z tym mogą być nie tylko szersze, ale także wykonane z gęstszych, cięższych materiałów.

Szukając rolet zaciemniających pewnie zwykle natrafisz na oferty rolet wykonywanych na wymiar. Jest to trwałe, solidne rozwiązanie, zwłaszcza dla osób, które myślą o wyposażeniu w rolety okien o dużych powierzchniach i niestandardowych rozmiarach. Mają jednak wadę – rozwinięte, uniemożliwiają dostęp do okna i utrudniają wietrzenie.

Na rynku dostępne są także rolety mini montowane na skrzydle okna. Stają się coraz bardziej popularne – są niedrogie, proste w montażu i estetyczne. Montaż jest zupełnie bezinwazyjny – nie wymagają wtedy stosowania wkrętów, można je zdemontować nie pozostawiając śladów.

Rolety w kasecie

Jest to rodzaj osłony, która zwijana chowa się do pojemnika – kasety – zamontowanego w górnej części skrzydła okiennego. Kaseta zwykle uzupełniona jest o montowane wzdłuż boków skrzydeł metalowe prowadnice. Dzięki nim uchylając okno grawitacja nie powoduje odchylenia rolety.

Prowadnice dociskają także roletę do skrzydła, dzięki czemu konstrukcja lepiej zabezpiecza pomieszczenie przed dostępem promieni słonecznych. Kaseta chroni także zwiniętą roletę przed drobinkami kurzu, przez co materiał dłużej zachowuje walory estetyczne. Rolety w kasecie wykonane z gęstego, pełnego materiału, są doskonałym sposobem na zaciemnienie sypialni.

Do wyboru, do koloru

Jeżeli masz już za sobą decyzję co do sposobu montażu, to teraz należy zastanowić się nad rodzajem materiału.

Większość niedrogich rolet, przede wszystkim takich, które można kupić w popularnych sklepach budowlanych, jest wykonana z częściowo przepuszczających światło tkanin syntetycznych w wielu kolorach. Rozsunięta, roleta taka ograniczy znacząco ilość światła wpadającego do pomieszczenia, ale nie całkowicie. Zasłoni nas przed wzrokiem sąsiadów, ale niekoniecznie ułatwi drzemkę w ciągu dnia – niektórzy z nas aby w ogóle zasnąć potrzebują gęstego mroku. Dlatego jeżeli szukasz rolety do biura, kuchni lub pokoju dziennego, takie rozwiązanie w zupełności powinno wystarczyć.

Interesującym rozwiązaniem są też rolety dzień-noc. Złożone są z nachodzących na siebie dwóch warstw materiału. Każda z nich to naprzemiennie ułożone paski materiału przepuszczającego światło jak transparentna firanka i gęstszej tkaniny, której bliżej do standardowej. Wystarczy lekko przesunąć jej położenie mechanizmem kulkowym by nasze pomieszczenie stało się odrobinę ciemniejsze.

Kupując rolety do pomieszczeń, w których, przynajmniej czasami, ma panować całkowity mrok, warto zastanowić się nad zaciemniającymi roletami z pełnego materiału. Tkaniny, z których te rolety są wykonane, mają za zadanie zablokowanie całego światła, które dostaje się do pomieszczenia. Myślisz o roletach do sypialni? A może zastanawiasz się nad postawieniem w salonie projektora i urządzeniu małego kina w mieszkaniu? Rolety z pełnego materiału to dobry wybór. W roletach z kasetą, wyposażonych w prowadnice, pełny materiał czyni cuda.

A może jednak rolety zewnętrzne?

Rolety wewnętrze to rozwiązanie tańsze, łatwiejsze w montażu i wymagające użycia mniej skomplikowanych narzędzi. Nie zapewniają jednak tak dobrej ochrony termicznej jak te zewnętrzne.

Dlatego też ciekawym pomysłem może być zdublowanie rolet. W naszej ofercie znajdziesz obydwa typy.

Rolety zewnętrzne zapewniają doskonałą ochronę przed światłem w upalne, słoneczne dni. W zimowe noce z kolei, zaciągnięte, tworzą dodatkową warstwę izolującą, wiążąc powietrze pomiędzy szybą a roletą. Nie zapominajmy też, że mocne, antywłamaniowe rolety zewnętrzne są też dodatkową barierą dla włamywaczy.

Rolety wewnętrzne z kolei pozwalają na częściowe zaciemnienie pomieszczenia i rozproszenie światła. Pełnią także rolę dekoracyjną jako nowoczesna alternatywa dla firanek (jak chociażby zasłony dzień-noc).

Odpowiednio zamontowane rolety zewnętrze naprawdę pozostają zewnętrzne dla naszych oczu i przypominamy sobie o nich tylko wtedy, kiedy potrzebujemy je rozwinąć. O roletach wewnętrznych często zapominać nie chcemy – mają też dobrze wyglądać, wpasowując się w całość okna.

Rolety wewnętrzne – podsumowanie

Rolety wewnętrzne to bardzo uniwersalne rozwiązanie. Pasują zarówno do biura jak i sypialni. Sprawdzą się w szkolnej klasie, ale też w kuchni domku letniskowego. Są funkcjonalne i estetyczne zarazem, możesz je dostosować do twoich potrzeb.

W każdym pomieszczeniu sprawdzi się inny rodzaj rolet. Jeżeli chcemy zaciemnić sypialnię, warto wybrać rolety z pełnego materiału. Chcąc zasłonić się przed wzrokiem wścibskich sąsiadów z biura naprzeciwko, dobrym rozwiązaniem będzie montaż rolet dzień-noc. W dużej sali wykładowej z zamkniętymi na stałe niestandardowymi oknami zamontujemy wolnowiszące rolety bez prowadnic.

W naszej ofercie znajdą Państwo każdy z wymienionych rodzajów rolet wewnętrznych. Zapraszamy do kontaktu z naszymi specjalistami, którzy chętnie pomogą dobrać idealne rolety do waszej przestrzeni.

Zachęcamy także do lektury innych artykułów w naszym poradniku. Dzielimy się w nich wiedzą, która pomoże Ci w podjęciu dobrej decyzji:

Post comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

GÓRA