szprosy w oknach

Szprosy to nic innego jak listwy dzielące skrzydło okienne na mniejsze części, a przynajmniej taki jest zamysł wizualny. W przeszłości, kiedy dostęp do jednolitych dużych szyb był mocno ograniczony, okna składały się z kilku mniejszych szklanych tafli. Dlatego właśnie w starszych budynkach okna musiały mieć wiele szprosów, by połączyć mniejsze elementy.

W dzisiejszych czasach montowanie szprosów nie jest koniecznością, a pełnią one jedynie funkcję okiennych dekoracji. Zastanówmy się zatem, jakie są rodzaje szprosów w oknach, oraz jakie plusy i minusy ma ich stosowanie.

Szprosy – rodzaje

Wyróżniamy kilka typów szprosów stosowanych w dzisiejszej architekturze. Przyjrzyjmy się w skrócie każdemu z nich.

Szprosy wiedeńskie

Szpros wiedeński składa się z dwóch elementów: z zewnętrznej listwy przymocowanej klejem oraz z wewnętrznej, umieszczonej pomiędzy taflami szkła.

Taka konstrukcja sprawia, że są prawie nie do odróżnienia od prawdziwych, staromodnych okien ze szprosami. Dzięki temu, znalazły swoje zastosowanie w renowacji starych budynków, tym samym zachowując ich oryginalny charakter.

Szprosy międzyszybowe

Szpros międzyszybowy, jak sama nazwa wskazuje, umieszczony jest pomiędzy szybami okna. Dzięki temu okna na zewnątrz pozostają gładkie i łatwiej zadbać o ich czystość. Ten rodzaj szprosów wykonuje się z aluminium, więc można je również wyginać do uzyskania pożądanego kształtu. Dopuszczalna szerokość szprosu wewnętrznego to 8, 18, 26 lub 45mm.

Szprosy konstrukcyjne

Ten rodzaj szprosów jest najbardziej zbliżony do oryginalnego rozwiązania. Szpros konstrukcyjny faktycznie dzieli okno na kilka części. Wykonuje się je z tych samych materiałów, co ramy okna.

Aby zapewnić dobrą wytrzymałość, musza mieć odpowiednią szerokość sięgającą nawet 8cm. Z pewnością jest to najbardziej imponujący rodzaj szprosów, co jednak idzie w parze z jego ceną.

Wady i zalety szprosów

Zdecydowanie największą zaletą szprosów według ich zwolenników jest estetyka. Często spotyka się je w domach angielskich, a te w dzisiejszych czasach są dość popularne. Dodatkowo, jeśli projekt naszego domu jest wykonywany w staromodnym stylu, to takie rozwiązanie na pewno doda kolonialnego uroku. Jednak na funkcji wizualnej należy skończyć rozmowy o zaletach szprosów. Zamiast tego mają one dość sporo wad. Zacznijmy od poczatku.

Po pierwsze: koszt. Za każde “pole”, na jakie szpros dzieli okno, trzeba zapłacić od 50 do 100zł. Standardowo, jeśli chcemy nasze okno podzielić na 4 elementy, musimy tę kwotę pomnożyć czterokrotnie. Pamiętajmy, że to cena za jedno okno!

Ich zakup oraz montaż może zwiększyć koszty inwestycji nawet o kilka tysięcy złotych. To powoduje, że zanim zdecydujemy się na takie rozwiązanie, należy dobrze przemyśleć nasz budżet.

Po drugie: szprosy ograniczają ilość światła, które wpada do domu. Posiadając szprosy wewnętrzne, możemy o tym problemie prawie zapomnieć. W takim rozwiązaniu, mogą mieć szerokość nawet 8mm, co nieznacznie zasłania nasze okna. Jednak w pozostałych rodzajach, jak już wspomnieliśmy, szprosy sięgają 8cm lub więcej. To już zmienia postać rzeczy, kiedy do naszego pokoju wpada nawet o 15% mniej światła.

Jeśli nasz dom od samego początku jest projektowany w stylu kolonialnym, to okna ze szprosami na pewno dodadzą mu oczekiwanego uroku. Jeśli jednak planujemy styl nowoczesny, to najlepiej będzie zrezygnować z takiego rozwiązania. Nie da się ukryć, że szprosy są bardzo staromodne. Można je spotkać w oknach prawie wszystkich zabytków i dość starych domów co mówi samo przez siebie.

Po trzecie: szprosy pogarszają termodynamikę okna. Współczynnik przenikania ciepła jest najkorzystniejszy dokładnie w punkcie na środku szyby. Im mniejsza wartość tego współczynnika, tym lepszą można uzyskać izolacyjność cieplną. Im bliżej styku szyby z profilem, tym warunki ulegają pogorszeniu. Przy korzystaniu ze szprosów, jedną dużą szybę naszego okna dzielimy na mniejsze elementy. Tym sposobem linia, która przerywa ciągłość zespolenia szyb (szpros) powoduje pogorszenie właściwości cieplnych.

Podsumowanie

Szprosy to niewątpliwie bardzo oryginalne rozwiązanie do naszego domu. Znajdują zastosowanie w obiektach, gdzie stawia się na uatrakcyjnienie architektury budynku i nadanie mu szczególnych walorów estetycznych. Często znajdziemy je w oknach dworków, domków na wsi czy w odrestaurowanych zabytkach i starych kamienicach.

Jednak po głębszej analizie można dojść do wniosku, że ilość i powaga wad zdecydowanie przewyższają nad zaletami. Szprosy są dość drogie, zasłaniają wpadające światło, pogarszają termodynamikę naszych okien i są po prostu już niemodne.

Nie chcemy jednak nikogo zrażać już na samym początku. Warto wziąć pod uwagę za i przeciw oraz swoje upodobania co do stylu, w jakim budujemy dom.

Jeśli poszukujesz solidnej firmy, która może zająć się dobraniem i montażem okien w Twoim, koniecznie skontaktuj się z nami, a na pewno wspólnie znajdziemy rozwiązanie!

Zobacz także:

Post comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

GÓRA