zaparowane szyby

Parowanie szyb to zjawisko, które wprowadza wiele osób w zastanowienie. Dlaczego szyby parują? Czy zaparowane szyby oznaczają, że ich okna są wadliwe? W jaki sposób poradzić sobie z zaparowanymi oknami?

W tym artykule postaraliśmy się rozwiać wszelkie wątpliwości dotyczące parowania okien, a także odpowiemy na pytanie, jak temu zjawisku zapobiegać.

Zobacz też: jak wybrać dla siebie rolety wewnętrzne?

Zaparowane szyby – dlaczego okna parują?

Parowanie szyb to zjawisko występujące najczęściej w okresie jesienno-zimowym. Wtedy powietrze na zewnątrz ma podwyższoną wilgotność oraz różnice między temperaturami wewnątrz i poza budynkiem są wyższe niż w okresie letnim. Najprościej rzecz ujmując, zaparowane szyby wynikają ze zwiększonej wilgotności powietrza. Zbyt duża wilgotność w domu lub mieszkaniu spowodowana jest nieodpowiednią wentylacją.

Zjawisko zaparowanych szyb może się nasilać lub pojawiać pierwszy raz bezpośrednio po wymianie okien. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że stare, nieszczelne okna w naturalny sposób wietrzyły dom. Wówczas zapomina się o regularnym serwisie i czyszczeniu kanałów kominowych i wentylacyjnych. Doraźnie, zapobiec parowaniu szyb w nowych oknach można przez ich rozszczelnienie, ustawiając klamkę w pozycji mikrowentylacji (pod kątem 45 stopni) lub po prostu częściej wietrząc w domu.

Natomiast, takie działania, w dłuższej perspektywie mijają się z celem po wymianie okien na nowe. Ta inwestycja miała wpłynąć na poprawę termoizolacyjności. Tą z kolei pogarszamy przez ponowne rozszczelnienia nowych okien – błędne koło się zamyka.

Co zrobić, żeby okna nie parowały?

Jesienią i zimą wietrzymy budynki zewnętrznym, świeżym i często bardziej suchym powietrzem, lecz i dużo chłodniejszym. Najlepszym rozwiązaniem zapobiegającym parowaniu szyb będzie naprawa, serwis lub modernizacja systemu wentylacji wewnątrz budynku.

W niektórych przypadkach optymalnym rozwiązaniem może okazać się zastosowanie wentylacji mechanicznej lub rekuperacji. Dodatkowo należy pamiętać, że jeżeli przeprowadzaliśmy remonty wewnątrz domu, to należy zapewnić dodatkowe wietrzenie i suszenie pomieszczeń, gdyż wszystkie farby, tynki, gładzie, zaprawy itp. do pełni wyschnięcia potrzebują wiele dni i przez cały ten okres cały czas parują.

Ponadto, wzmożonej wentylacji wymagają pomieszczenia narażone na większą wilgotność powietrza, jak łazienka, pralnia, suszarnia, kuchnia czy sauna.

Czy zaparowane szyby mogą wynikać z wady okien?

To zależy, gdzie dokładnie osadza się para:

Para występuje pomiędzy szybami

Najpewniej jest to wada konstrukcyjna okien. Doszło wówczas do rozszczelnienia szklenia i ulotnił się gaz techniczny zapobiegający parowaniu (argon lub krypton).

Para występuje od zewnętrznej strony szyb (od dworu)

Wówczas jest to zupełnie normalne zjawisko, występujące przy ciepłych oknach z potrójną lub poczwórną szybą. Duża wilgotność powietrza i niska temperatura od zewnątrz, nie przenikają do dokładnie zaizolowanego domu.

Para występuje od wewnętrznej strony szyb

W takim przypadku jest to problem z wentylacją i zbyt duża wilgotność powietrza w domu.

Zaparowane szyby: podsumowanie

  • Parowanie szyb jest naturalnym zjawiskiem fizycznym występującym podczas zwiększonej wilgotności powietrza,
  • Zanim zgłosimy się do serwisu okien lub złożymy reklamację do dewelopera / firmy remontowej / firmy wykonującej wymianę okien, sprawdźmy dokładnie, po której strony szyby występuje para i co może być jej przyczyną,
  • Jeśli para występuje na oknach wewnątrz pomieszczenia – jest problem z wysoką wilgotnością powietrza w budynku, a to z kolei wiąże się najczęściej z nieodpowiednią wentylacją (podobnie jak podczas gotowania w kuchni czy kąpieli w łazience – na szybach skrapla się para wodna).
  • Jeśli para występuje na zewnątrz okien, to jest to zupełnie normalne zjawisko, a dodatkowo jest ona dowodem potwierdzającym wykonanie okien o najwyższej jakości w zakresie przenikalności cieplnej.

Po więcej informacji zapraszam na strony:
https://oknotest.pl/zaparowane-okna
https://oknotest.pl/zaparowane-okna/dlaczego-okna-paruja-od-zewnatrz
https://muratordom.pl/remont-domu/problemy-z-wilgocia-i-zagrzybieniem/parowanie-szyb-dlaczego-okna-w-domu-paruja-aa-KZn1-Dqfv-77yp.html

Zobacz także:

Tomasz Ochab
Specjalista do spraw okien oraz właściciel firmy DAWART, zajmującej się wymianą, serwisem oraz montażem okien i rolet.
https://dawart.pl

Post comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

GÓRA