Jakie drzwi i okna balkonowe wybrać do naszego mieszkania?

Budowanie domu to naprawdę niezwykle zaawansowana i skomplikowana inwestycja. Podczas jej realizowania trzeba pamiętać o ogromnej ilości spraw. Istotne jest to, ponieważ później wszystko może wpływać na przyjemność, komfort i bezpieczeństwo życia w danym budynku. Jedną z takich właśnie rzeczy jest kwestia tego, jakie się wybierze okna i drzwi balkonowe. Na co trzeba w przypadku dokonywania takiego wyboru zwracać uwagę, aby kupić możliwie jak najlepsze i najlepiej dopasowane do naszych potrzeb model?

Drzwi balkonowe – jaki rodzaj wybrać?

W pierwszej kolejności podczas wybierania okien i drzwi balkonowych warto zainteresować się tymi drugimi. Przede wszystkim stanowią one o wiele większy element całego zestawu. Po drugie mają o wiele ważniejszą funkcję użytkową, czyli pozwalają wyjść na balkon lub taras. Jak zatem wybrać najlepszy ich rodzaj i co tak naprawdę ma się do wyboru na rynku?


Na rynku drzwi balonowych zwrócić uwagę trzeba przede wszystkim na trzy ich rodzaje, czyli na modele pojedyncze, podwójne i przesuwne. Czym się na charakteryzują? Wybór konkretnego rozwiązania podyktowany jest przede wszystkim tym, jakie się ma w domu warunki. Dobrym tego przykładem są drzwi pojedyncze, które stosowane są przede wszystkim tam, gdzie nie ma zbyt wiele miejsca. Z tego też powodu często widuje się je w przypadku mieszkań w blokach. Jeśli natomiast chodzi o drzwi podwójne, to zalecane jest korzystanie z nich wtedy, gdy ma się nieco więcej miejsca i znacznie częściej korzysta się z balkonu lub tarasu. Zapewniają one większą wygodę, a także powodują, że do wnętrza dostaje się znacznie więcej światła. Polecane są również wtedy, gdy za oknem posiada się piękny i atrakcyjny widok.


Ostatnim z najpopularniejszych modeli drzwi balkonowych jest wersja przesuwana. Wybierane są one wtedy, gdy otwieranie drzwi podwójnych, a nawet pojedynczych zajmuje zbyt wiele miejsca w pomieszczeniu. Dzięki temu, że montowane są one w specjalnych szynach i przesuwają się wzdłuż ściany, pozwalają na oszczędzenie sporej ilości miejsca.

Okna balkonowe – jakie wybrać?

Podczas wybierania odpowiedniego rodzaju drzwi balkonowych nie można zapominać również o tym, że osobnego akapitu wymaga dobranie dobrego rodzaju okien na balkon. Te jak się okazuje, również występują w kilku wersjach, które zasadniczo się od siebie różnią. Z czego zatem można wybierać?
Nie da się ukryć, że najważniejszą sprawą, o której trzeba pamiętać, gdy wybiera się okna balkonowe, to sposób ich otwierania. Na rynku znaleźć można wersje:

HST – podnoszono przesuwne
HKS – przesuwno uchylne
PSK – z użyciem prowadnic

Czym się charakteryzują poszczególne modele? Zdecydowanie najpopularniejsze są oczywiście okna HKS, które są zarówno przesuwne, jak i uchylne. Dzięki takiej metodzie korzysta się z okna zdecydowanie najwygodniej.

Okna balkonowe – na jaki materiał się zdecydować?

Skoro ma się już wybrany typ zarówno drzwi balonowych, jak i okien, można następnie przejść do ostatniej z kluczowych spraw związanych z wybieraniem takiego zestawu, czyli materiału ich wykonania. Co jest dostępnego na rynku i czym się poszczególne modele charakteryzują?


Nie da się ukryć, że największą popularnością cieszą się od lat okna i drzwi wykonane z drewna. Jest to materiał prezentujący się po prostu rewelacyjnie, który pasuje do dosłownie każdego stylu wykonania wnętrz. Niestety sporą wadą takich okien jest to, że są one dość mocno podatne na uszkodzenia wynikające z działania warunków atmosferycznych. A to z kolei wymusza na posiadaczu częste ich konserwowanie.


Kolejnym wartym uwagi modelem są okna PCV. Cenione są przede wszystkim za niską cenę, dużą dostępność, a także szeroki wybór wersji kolorystycznych. Plastik jest dostępny w różnych wersjach, więc możliwe jest dopasowanie go do posiadanego wystroju wnętrza.
Na koniec warto jeszcze zwrócić uwagę na model aluminiowy, który prezentuje się rewelacyjnie w nowoczesnych wnętrzach, jest mocny, trwały i zupełnie odporny na działanie wszelkich niekorzystnych warunków atmosferycznych. Niestety ogromną jego wada jest to, że jest on z kolei podatny na zarysowania.

Okno balkonowe – cena

Na koniec pozostaje jeszcze ostatnia kwestia, czyli to, ile dane okna kosztują. Oczywiście wiele tu zależy od tego, jak wiele się okien zamówi, jaki będą miały wymiar, czy też oczywiście, jaki będzie ich konkretny typ. Nie da się ukryć, że zdecydowanie najdroższe w tym zestawieniu będą okna z aluminium, tuż za nimi znajdują się okna drewniane, a na końcu pozostaną okna plastikowe.

Zobacz również:

Post comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

GÓRA