roleta na okno dachowe

Okno dachowe jest bardziej problematyczne od ściennego do zaaranżowania. Niemożliwe staje się zamontowanie tradycyjnej rolety ze względu na duży kąt nachylenia okna. Idealnym rozwiązaniem będzie w tym przypadku roleta dachowa, która również dostępna jest w wielu kolorach, rozmiarach i wzorach. Wbrew pozorom można liczyć na szeroki wachlarz wyboru, dzięki czemu znalezienie tej idealnej nie stanowi większego problemu. Jeśli kto chce mieć roletę w pełni dopasowaną do okna, nawet tego niestandardowego, swoich potrzeb i preferencji, powinien zdecydować się na zamówienie jej na wymiar. Zatem czy roleta na okno dachowe jest dobrym wyborem?

Po co komu rolety na okna dachowe?

Mogłoby się wydawać, że roleta na oknie dachowym będzie czymś zbędnym. W praktyce wygląda to już zupełnie inaczej i z całą pewnością warto ją zamontować. Jest to rozwiązanie funkcjonalne, służące przede wszystkim przyciemnianiu pomieszczenia, chronieniu go przed nadmiernym nagrzewaniem się pod wpływem promieniowania słonecznego. Poddasze ma tendencję do szybkiego nagrzewania się, szczególnie przy słabej izolacji. Rolety na okna dachowe zostały wykonane w taki sposób, aby idealnie przylegać do szyby i ramy, nie utrudniać dostępu do okna. Wynika to ze specjalnego mechanizmu sprężynowego, którego nie ma w tradycyjnych roletach. Wyposaża się je w mechanizm pozwalający na swobodne przesuwanie materiałem rolety. Są to praktyczne dekoracje, które dodają estetyki aranżacji okna. Ponadto łatwo utrzymać je w czystości.

Rolety na okna dachowe zabezpieczają przed promieniowaniem słonecznym, można nawet wybrać modele przyciemniające, bo pozwala na uzyskanie całkowitej ciemności nawet w ciągu dnia. Jet to też skuteczny i tani sposób na przeciwdziałanie nadmiernemu nagrzewaniu się pomieszczeń w upalne dni. Pełnią funkcję dekoracyjną, są dostępne w wielu kolorach i wzorach, można z łatwością dopasować je do aranżacji każdego wnętrza. Kolejną zaletą rolet dachowych jest ochrona okna przed działaniem niekorzystnych czynników amfoterycznych. Na ich korzyść zaliczyć można podwyższoną izolację termiczną, co przekłada się na mniejsze ubytki ciepła, czyli na większy komfort termiczny i niższe koszty ogrzewania budynku. Montaż rolety w żaden sposób nie wpływa na otwieranie okna – można je zarówno otwierać, jak i uchylać, nawet zamontować moskitierę, czyli ochronną siatkę przed insektami.

Roleta na okno dachowe – jak ją dobrze wybrać?

Rolety dachowe mogą być zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne. W przypadku tych drugich wyróżnia się między innymi markizy – mogą być manualne, elektryczne czy nawet solarne. Zaletą rolet zewnętrznych jest ochrona szyb przed czynnikami atmosferycznymi, zabrudzeniami, oraz poprawienie izolacji cieplnej. Rolety zewnętrzne można montować na oknach dachowych zarówno obrotowych, jak i uchylno-obrotowych. Nie ma problemu z regulacją stopnia zaciemnienia pomieszczenia. Trzeba pamięć o ich regularnej konserwacji, jeśli mają posłużyć przez długi czas. Dokładne czyszczenie to jedno, ale rolety zewnętrzne trzeba też przynajmniej dwa razy w roku przesmarować.

Zdecydowanie częstszym wyborem są wewnętrzne rolety dachowe. Obecnie można liczyć na mnogość modeli – tradycyjne, plisowane, zaciemniające, rzymskie. Zaletą rolet wewnętrznych jest nie tylko niższa cena, ale też większe walory estetyczne i bogatsza gama kolorystyczna. Można też przebierać w ciekawym wzornictwie. Tradycyjne rolety montuje się na oknach dachowych z prowadnicami. Są bardzo wytrzymałe, mogą być wielokrotnie rozwijane i zwijane do preferowanej długości. Jeśli komuś zależy na możliwości uzyskania efektu całkowitego zaciemnienia pomieszczenia, to warto wybrać rolety dachowe zaciemniające. Wzbogacone są o specjalną powłokę aluminiową, która odbija promieniowanie słoneczne. W sypialni takie rozwiązanie sprawdza się idealnie, szczególnie wiosną i latem, gdy ostre promienie Słońca przenikają przez szybę okna.

Ciekawym rozwiązaniem są też bardzo dekoracyjne rolety plisowane, które pozwalają na zasłonięcie szyby w dowolnym miejscu. Zwija się je zarówno od góry, jak i od dołu. Jeśli komuś zależy na rolecie funkcjonalnej i eleganckiej, to model plisowany będzie świetnym wyborem, uznawany za najbardziej dekoracyjny. Wśród rolet rzymskich znajdują się nawet modele z wymienną tkaniną, dzięki czemu można łatwo dopasować je do każdej aranżacji wnętrza i zmienić dotychczasowy wystrój w zaledwie kilka minut.

Zobacz również:

Post comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

GÓRA